از قالین افغانستان چه میدانید ؟

از قالین افغانستان چه میدانید ؟

قیمت قالین افغانستان

صادرات یکی از مهم ترین مسایل اقتصادی هر کشور محسوب شده و نقش استراتژیک بزرگی را بر عهده دارد. در حقیقت توان اقتصادی و مالی کشورها بر اساس میزان صادرات و جذب سرمایه و ورود ارز به داخل کشور تعیین می کند. قدرت صادرات بر زندگی و معیشت اقشار جامعه و اشتغالزایی مهم تلقی شده و سیاستمداران و فعالین اقتصادی در راه جذب آن از راههای مختلف استفاده می نمایند. افغانستان یکی از کشورهایی است که به دلیل سال ها جنگ و مسایل مرتبط با آن دچار ریاضت های اقتصادی شده است یکی از راه های جذب سرمایه و صادرات استفاده از صنایع دستی است. صنعت دستی قالین بافی در افغانستان قدمت دیرینه ای را دارا می باشد بطوری که در مناطق شمالی این کشور گاهی تمام افراد خانواده به آن مشغول می باشند. قیمت قالین افغانستان در حال حاضر به دلایل مختلف نسبت به قبل بسیار کاهش یافته است.

شستشوی انواع قالین افغانستان

صنایع دستی در کشورهای مختلف دارای رونق ویژه ای می باشد. هر کشور و منطقه ای دارای صنایع دستی خاص خود بوده که به دلایل نوع زندگی و روش های برآورد نیازها و فرهنگ و امکانات خاص یک منطقه بوجود آمده است. بطوری که برخی از صنایع دستی را فقط در یک منطقه خاص می بینیم. استفاده از مواد قابل دسترس در یک منطقه این ویژگی ها را بوجود آورده است. بطور مثال وجود گوسفند و دامداری در مناطق کوهستانی شمال افغانستان و در نتیجه در دسترس بودن پشم صنعت قالین بافی را در این منطقه بوجود آورده و رونق بخشیده است. البته قالین بافی دارای انواع مختلفی از طرح و رنگ و جنس نیز می باشد که در شستشوی قالی ها متفاوت است. انواع قالین افغانستان در بازارهای جهانی طرفداران مخصوص به خود را دارد و از صادرات این کشور محسوب می شود که هریک نام خاص خود را دارند.

تاریخچه صنعت قالین بافی در افغانستان

هویت ملت ها با وجود تاریخ و وسایل بجای مانده از اعصار و قرون متمادی تعیین می شود.

صنایع دستی نشان دهنده قدمت تاریخی یک ملت محسوب شده.

و هرچه قدمت بیشتری از گذشته بدست بیاید.

نشانگر آثار باستانی و تاریخی است.

افغانستان از کشورهایی است که قوم آریایی در آن سکنی گزیده.

و بعلت محل عبور جاده ابریشم دارای پیشینه قوی می باشد.

یکی از صنایع دستی این کشور صنعت فرش است.

که ابتدا به شکل نمد تهیه شده و سپس به صورت قالین در آمده است.

البته این صنعت با ورود به کشورهای همسایه  در آن جا ها رشد بیشتری یافته است.

چون ایران و پاکستان به دریا ها راه داشته.

و توانسته اند صادرات بیشتری در این زمینه بدست بیاورند. تاریخچه صنعت قالین بافی در افغانستان به زمان ظهور حضرت زردتشت(ع) رسیده، انواع قالین:دولت آبادی، آقچه چوب باش، قلعه زالی و انواع قالین دیوار بافته می شوند.