کفپوش موکت

آیا شما از کفپوش موکت استفاده میکنید ؟

کفپوش موکت چیست ؟

موکت مانند سنگ ، سرامیک ، پارکت ، لمینت و … در حقیقت نوعی کفپوش محسوب می شود که تفاوت عمده آن با سایر کفپوشها در قابلیت شستشوی فرش و همچنین متحرک بودن آن است .

البته در برخی از منازل ساکنان ترجیح می دهند موکت به سطح زیرین خود که معمولا سیمانی یا موزاییک است چسبیده شود ، که این کار با چسب مخصوص انجام می شود .

معمولا از کفپوش موکت که امروزه محبوبیت و اقبال کمتری نصبت به گذشته دارد زمانی استفاده می شود.

که کف اصلی محل مورد نظر جلوه بصری چندانی نداشته باشد .

با این وجود امروزه در بعضی از منازل و مکانها بخصوص مکانهایی که بچه ها و سالمندان در آن سکونت دارند کفپوش موکت به دلایلی همچنان محبوب است .

اول آن که موکت مانع از سر خوردن و افتادن می شود در صورتیکه سرامیک و سایر کفپوشها برای افرادی مانند بچه ها و سالمندان امکان افتادن بیشتری دارند .

از طرفی موکت عایق بسیار خوبی در برابر سرما و گرما و همچنین سر و صداست ، همچنین باعث می شود نرمی و دلچسبی بیشتری زیر پا حس می شود که این  یکی از مزایای بزرگ استفاده از موکت است . موکتها از الیاف مصنوعی و طبیعی تولید شده و بصورت لایه هایی از کرک و پرز هستند . این پرزها که امروزه تنوع در طرح و رنگ آنها بسیار زیاد است  به روشهای مختلفی مانند حلقوی یا بریده بریده یا ترکیبی از این دو می باشند . در این میان مناسبترین گزینه ، الیاف پشم است که کمی هم گران تر می باشد . در انتخاب نوع موکت بهتر است موکتی را انتخاب نماییم که نگهداری از آن برای ما راحت تر بوده و کمتر کثیف شده و به لکه مقاوم تر باشند .

 

روش شستشوی کفپوش موکت

برای شستشوی کفپوش موکت مانند قالی ها و فرشها توصیه می شود از قالیشویی های معتبر استفاده کنیم .

تا ماندگاری بیشتری به موکت ها بخشیده و زیبایی اولیه آن همچنان حفظ شود.

یکی از خدماتی که توسط اکثر قالیشویی های معتبر ارائه می شود امکان شستشوی موکت در محل است که بیشتر در مواردی که موکت به سطح زیرین چسبیده باشد استفاده می شود .

اما می توان از روش دیگری که همان انتقال موکت ها به قالیشویی است استفاده کرد .

برای شستشوی موکت در منزل و توسط افرادی غیر کارشناس که زیاد توصیه نمیشود یادآور می شویم که بهتر است تمام نکات اصولی مانند استفاده از شوینده های مناسب و … را رعایت نمود .

نحوه نگهداری و مراقبت از کفپوش موکت

گرچه کفپوش موکت این روزها از اقبال عمومی کمتری برخوردار است اما هنوز هم یکی از ارکان اصلی دکوراسیون داخلی است .

استفاده از رنگی مناسب و متناسب با سایر وسایل منزل می تواند جلوه بیشتری به اثاثیه منزل ببخشد .

اما برای آنکه موکت جلوه اولیه خود را حفظ نماید مراقبتهایی می طلبد در غیر این صورت می تواند بسیار آزار دهنده باشد .

به عنوان مثال موکت باید مرتب تمیز و با جاروبرقی  جارو شود در غیر اینصورت می تواند به دلیل انباشت گرد و غبار در آن آلرژی ایجاد نماید .

از طرفی لکه ها باید به سرعت از روی موکت پاک شوند وگرنه از عمر موکت کاسته می شود و همچنین موکت می تواند به سرعت دچار کپک و پوسیدگی شود .

بهتر است در مکانهایی در معرض مستقیم نور شدید خورشید هستند از موکت استفاده نشود چرا که به سرعت دچار رنگ رفتگی می شوند .