فرش ابریشمی دستباف

ویژگیهای فرش ابریشمی دستباف

فرش ابریشمی دستباف و تفاوت آن با نوع ماشینی این فرش

همنطور که فرشهای دستباف تفاوت عمده ای با فرشهای ماشین بافت چه از نظر بافت ، قیمت ، مواد اولیه و غیره دارند.

فرش ابریشمی دستباف هم تفاوت بسیار زیادی با فرش ابریشمی یا ابریشم گونه ماشینی دارد .

دلیل استفاده از کلمه ابریشم گونه اولین تفاوت آشکار این دو نوع فرش را بیان می کند .

در حقیقت فرش ماشینی ابریشمی بافته شده از ابریشم نیست بلکه در بافت آن از پلی استر استفاده شده و فقط ظاهری شبیه به ابریشم دارد.

از نظر قیمت و کیفیت هم اصلا با فرشهای ابریشمی دستباف قابل مقایسه نیستند.

اما فرشهای ابریشم گونه ماشینی در مقایسه با دیگر فرشهای ماشین بافت عمر بیشتری داشته و بدون پرز هستند.

حتی در قالیشویی ها هم برای شستن ان ها باید متفاوت باشد.

اما این فرشها به سرعت بخصوص با اولین شستشوی فرش کیفیت اولیه خود را از دست می دهند و نازک می شوند که این هم یکی از معایب این فرشهاست . فرشهای تمام ابریشم دستی به دلیل قیمت بالایی که دارند چندان برای استفاده همیشگی یا به عبارتی برای زیر پا مناسب نیستند و بیشتر در محلهایی که می خواهیم بسیار لوکس و لاکچری به نظر برسند مورد استفاده قرار می گیرند و  یا برای محلهایی که زیاد رفت و آمد در انجا نباشد .

مرغوبترین فرش ابریشمی دستباف مربوط به کدام منطقه از ایران است ؟

فرش ابریشمی دستباف به صورت تمام ابریشم یا به صورت ترکیبی با سایر مواد اولیه مانند کرک و پشم بافته می شوند . به عنوان مثال  فرشهایی فقط با گلهای ابریشمی و زمینه پشم موجود می باشند که از نظر قیمت ، ماندگاری و زیبایی بسیار متفاوتند فرشهای تمام ابریشم معمولا گران قیمت ترین فرشها هستند این فرشهای ابریشمی در بسیاری از نقاط ایران و توسط قوم های مختلف بافته می شوند که در میان همه آنها فرشهای ابریشمی دستباف قم یکی از مرغوبترین ها ، با کیفتیت ترین ها و محبوب ترین هاست و به همین دلایل یکی از گران قیمت ترین ها هم محسوب می شود.

قیمت فرش ابریشمی دستباف

قیمت فرش ابریشمی دستباف بسته به متراژ، طرح ، رنگ و نوع بافت و همچنین منطقه ای که فرش در آن بافته شده و از طرفی بسته به میزان ابریشم بکار رفته در ان و اینکه آیا تمام ابریشم است یا خیر متفاوت است . اما در نظر داشته باشیم که فرشهای ابریشمی دستباف نسبت به سایر فرشهای دستباف گران قیمت تر بوده و در میان فرشهای ابریشمی دستباف هم بافته شده قم در جدول قیمتها بالاترین رتبه را دارد.